СБУ проти «Інформатора» — чому спецслужба тисне на журналістів?

      Комментарии к записи СБУ проти «Інформатора» — чому спецслужба тисне на журналістів? отключены

Редакція Інтернет-видання «Понедельник» з подивом дізналася, що співробітники СБУ вдалися до незаконного тиску на інформаційний ресурс «Інформатор»Нижче — текст публікації колег-журналістів. Але від Інтернет-видання «Понедельник» хочемо зауважити наступне:

  • у діях особи на відео вбачається склад злочину, передбачений частиною другою статті 171 Кримінального кодексу України. Дана стаття передбачає, що за вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків або переслідування журналіста у зв’язку з його законною професійною діяльністю передбачений штраф до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до чотирьох років.
  • Якщо ж ця особа насправді є співробітником Служби безпеки України, то дії, передбачені частиною другою статті 171 Кримінального кодексу України, якщо вони були вчинені службовою особою з використанням свого службового становища або за попередньою змовою групою осіб, — караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
  • Такі дії співробітників Служби безпеки України, цілком ймовірно, можуть підпадати під статтю 364 ККУ — «Зловживання владою або службовим становищем». Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, — карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  • Спроби співробітників Служби безпеки України встановити конфіденційне співробітництво з журналістами суперечать частині четвертій статті 11 Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність”. Вона передбачає, що забороняється залучати до виконання оперативно-розшукових завдань осіб, професійна діяльність яких пов’язана зі збереженням професійної таємниці, а саме: адвокатів, нотаріусів, медичних працівників, священнослужителів, журналістів, якщо таке співробітництво буде пов’язано з розкриттям конфіденційної інформації професійного характеру.
  • Крім того, такі дії суперечать Інструкції про організацію проведення негласних слідчих (розшукових) дій та використання їх результатів у кримінальному провадженні, затвердженій Наказом Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 16.11.2012 за № 114/1042/516/1199/936/1687/5.
  • співробітники Служби безпеки України при виконанні професійних обов’язків повинні дотримуватися норм законодавства про мову.

Редакція Інтернет-видання «Понедельник» розділяє думку екс-глави СБУ Валентина Наливайченка про те, що «ці дії є незаконними». «Одразу, «вмикайте публічність», знімайте людину, яка чинить на вас тиск і одразу трянслюйте у прямому ефірі», – рекомендував журналістам Валентин Наливайченко.

Зі свого боку додамо, що негайне подання заяви до прокуратури у подібних випадках — також дієвий інструмент у боротьбі за свободу слова в Україні.

СБУ проти Інформатора. Як в Україні душать свободу слова

Співробітники СБУ вдалися до незаконного тиску на інформаційний ресурс Інформатор. З наближенням всеукраїнських виборів страх втратити впливові, та до того ж прибуткові посади, змушує представників влади вдаватися до незаконних дій. Так було за часів Леоніда Кучми і Віктора Януковича, так є і при Петру Порошенку. Погрози на адресу політичних опонентів і тиск на незалежні ЗМІ вже давно стали нормою для чинної влади.

Але якщо раніше співробітники Інформатора про подібні випадки дізнавалися з преси, то вчора вони на собі відчули тиск репресивного державного апарату. Схоже, страх залишитися без влади стимулює господарів високих кабінетів руками силовиків зачищати інформаційний простір від неугодних медіа. Запитаєте, до чого вся ця патетика і що сталося? Розповідаємо.

Кілька днів тому співробітник СБУ зв’язався з колишнім журналістом Інформатора – з міркувань безпеки не називаємо ім’я – і запропонував зустрітись.

Спецслужбіст назвався В’ячеславом Шевченком, посаду та звання не вказав, зате сказав, що хоче задати кілька питань. При цьому він запропонував передати редакції Інформатора свій номер телефону, щоби «якщо захочуть, передзвонили». «Після зустрічі ви мене ніколи не побачите», – пообіцяв він екс-співробітнику видання.

Дзвінок співробітника СБУ до колишнього журналіста Інформатора

На наступний день після дзвінка, який колишній журналіст завбачливо записав, відбулася зустріч. Розмова була короткою. СБУшник озвучив лише одне питання: хто наразі є головним редактором видання Інформатор? «Я сказав, що вже два роки там не працюю і тому не можу сказати, хто є головним редактором», – згадує колишній журналіст деталі розмови зі співробітником СБУ.

Відповідь силовика не задовольнила.

«Він почав оперувати даними моєї біографії, говорити, що я не працюю на сайті один, а не два роки, та продовжив наполягати, що я знаю головного редактора, просив його контакти. Я говорив, що у мене немає таких контактів і я не знаю, хто редактор. Ми тричі повторили один одному питання і відповіді, після чого він сказав: «Ну добре, до завтра», – розповідає екс-медійник, який зазнав тиску зі сторони СБУ.

Слова, сказані на завершення зустрічі, насторожили його, адже під час телефонної розмови СБУшник обіцяв, що це буде єдина зустріч.

«В його словах я почув натяк на те, що спілкування буде тривати, поки я не почну розповідати те, що він хоче почути. А тому, коли він знову подзвонив і запропонував зустрітися повторно, я вирішив, що на зустріч піду, але не сам», – говорить колишній журналіст.

Друга зустріч з працівником СБУ відбулася 24 жовтня неподалік від станції метро Золоті Ворота у Києві (для тих, хто не знає – в кількохстах метрах від Золотих Воріт знаходиться центральна будівля Головного управління СБУ).

Цього разу колишній кореспондент Інформатора прийшов на зустріч не сам. «Компанію» йому склали народний депутат Дмитро Лінько, з яким у нього давні приятельські відносини, та, власне, діючі журналісти видання Інформатор, які, забігаючи наперед, на місце зустрічі прибули дещо з запізненням, бо дізналися про «спецоперацію» силовиків в останній момент.

Як з’ясувалося, в СБУшника не з’явилися нові питання до екс-журналіста.

«Хто головний редактор Інформатора? На кого працює сайт?» – повторював він, поки до розмови не приєднався нардеп Дмитро Лінько.

Неочікувана поява народного депутата дещо спантеличила співробітника СБУ. А питання тепер вже задавав не він, а йому.

Чому в СБУ цікавляться сайтом informator.news, силовик не став відповідати. Також СБУшник відмовився пояснювати, чи на законних підставах ініціював зустрічі з колишнім журналістом видання, адже подібні «допити» він міг проводити лише після офіційного виклику в рамках розслідування кримінальної справи, про що мав попередити завчасно.

Дещо народному депутату таки вдалося довідатися – чоловік на камеру назвався В’ячеславом Шевченком і заявив, що є співробітником СБУ. Говорити, у якому саме відділенні спецслужби працює, він відмовився, прикриваючись грифом секретності.

Далі розмова Лінька і Шевченка не склалася.

На питання про незаконний тиск на ЗМІ СБУшник відповідав жартами та запевняв, що йому треба зустріти свою неповнолітню дитину, яка на заняттях. Також запевнив, що не призначав зустрічі з колишнім журналістом Інформатора, а просто підійшов до молодих людей привітатися. Він відмовився показати службове посвідчення, яке пообіцяв продемонструвати поліцейським після прибуття на виклик.

Зрештою, на правоохоронців В’ячеслав Шевченко так і не дочекався. Після приїзду журналістів Інформатора він раптово «забув», що працює в СБУ. Розмовляти з представниками видання, діяльність якого представляла для нього інтерес, СБУшник категорично відмовився. Від питань кореспондентів і нардепа він сховався у центральному офісі СБУ, який знаходиться неподалік від метро Золоті Ворота.

Чому СБУ влаштувала полювання на журналістів?

За матеріалами: informator.news