«Тедіс» ставить картельні справи «на паузу»

      Комментарии к записи «Тедіс» ставить картельні справи «на паузу» отключены

Окружний адмінсуд Києва за клопотанням ТОВ «Тедіс Україна» заборонив Антимонопольному комітету та його органам приймати будь-які рішення по справі щодо картелю «Тедіса» і чотирьох цигаркових фабрик навіть без подання «Тедісом» відповідного судового позову. Про це повідомила колишня держуповноважена АМКУ Агія Загребельська.

Суддя Руслан Арсірій прийняв рішення про заборону 2 жовтня, напередодні засідання АМКУ 3 жовтня, де могли оголосити остаточне рішення Комітету про покарання картельних змовників.

«Але, як видно із самої ухвали, ТОВ «Тедіс Україна» ще не подало позовної заяви до суду та зазначає, що лише має намір звернутись до ОАСК з позовом. Тобто ОАСК заборонив АМКУ приймати будь-які рішення за відсутності навіть позову від «Тедісу», – вказала Загребельська.

«Тедіс» надав суду копії протоколів про ознайомлення з окремими матеріалами справи АМКУ, які засвідчують його неознайомлення з томами №№ 5, 6, 9-14, 17-21, 23-25 справи. Відсутність доступу до усіх матеріалів справи та доказової бази АМКУ «Тедіс» вказав підставою, що унеможливлює право фірми надати свої зауваження та заперечення у справі № 126-26.13/18-17 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема заперечення щодо висновків, які містяться у поданні АМКУ від 19 грудня 2018 року, заперечення щодо заяв та припущень, які АМКУ висловлює безпосередньо у засіданнях.

Микола Бараш на засіданні АМКУ по справі “Тедісу” 3 жовтня 2019 року.

Представники «Тедісу», серед яких був колишній голова АМКУ Микола Бараш, надали це рішення суду Антимонопольному комітету 3 жовтня. Держуповноважені призначили наступне засідання по справі на 10 жовтня, щоб визначитись з тим як реагувати на рішення ОАСК.

«Це не є нормою для розвиненої правової держави, адже подібне блокування розслідування за рахунок просто подання позову, перетворює конкурентне відомство на дефектний орган, не здатний захистити конкуренцію та припиняти антимонопольні зловживання. Якщо все піде по сценарію «Укрнафти», то АМКУ може стояти «на паузі» місяці та роки, доки суд не винесе свій вердикт», – додала Загребельська.

Нагадаємо, у 2018 році ОАСК аналогічним чином заборонив АМКУ виносити рішення по справі про змову операторів автозаправок групи «Приват» Ігоря Коломойського. Тоді суддя також задовольнив клопотання юристів щодо заборони АМКУ розглядати свою справу до завершення розгляду судового позову по суті. Судовий розгляд не завершено досі.

Руслан Арсірій є суддею Окружного адмінсуда Києва. Влітку 2019 року НАБУ оприлюднило плівки за записами розмов голови ОАСК Павла Вовка, Арсірія та інших суддів. У цих розмовах неодноразово згадувалась «обєспєчка» (прийняття судом рішення про забезпечення позову) як спосіб боротьби з невигідними рішеннями органів влади.

АМКУ з 2017 року веде справу щодо картельної змови дистриб’ютора ТОВ «Тедіс Україна» та виробників ПАТ «Філіп Морріс Україна», ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна», ПАТ «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» та ПАТ «В.А.Т. Прилуки», які разом виробляють більше 90% сигарет в Україні.

Як видно з продемонстрованих на засіданні АМКУ слайдів, Комітет планує покарати картель за період 2011-2016 років, коли за результатом змови «Тедіс» став монопольним гуртовим продавцем цигарок в Україні. Період з 2017 року АМКУ з невідомих причин у своєму розслідуванні не охопив.

Це вже друга справа щодо монополії на гуртовому ринку цигарок України. У грудні 2016 року АМКУ покарав «Тедіс Україна» штрафом у розмірі 431 млн грн., з яких фірма заплатила лише 300 млн грн. У тому розслідуванні АМКУ взагалі не чіпав ролі виробників у створенні монополії та сума штрафу була у кілька разів менша від можливої по закону (докладніше у статті «Антимонопольний комітет і барони-розбійники»). Відтак Загребельська звернулась до голови АМКУ із службовою запискою щодо необхідності відкриття справи проти чотирьох виробників за монополізацію цигаркового ринку ТОВ «Тедіс Україна». Після цього і була відкрита нова справа, яка нині розглядається Комітетом.

У той період Генеральна прокуратура вела кримінальне провадження стосовно дахування посадовцями АМКУ монополіста «Мегаполіс Україна», тоді вже перейменованого у «Тедіс Україна». У матеріалах справи було вказано, що Юрій Терентьєв та його попередник Микола Бараш здійснювали «прикриття протиправної діяльності» цигаркового дистрибутора і виробників.

по материалам:  nashigroshi.org