Юрій Іванющенко: наближений до Януковича скуповує нерухомість в Швейцарії, аби врятуватися?

      Комментарии к записи Юрій Іванющенко: наближений до Януковича скуповує нерухомість в Швейцарії, аби врятуватися? отключены

Юрій Іванющенко — тіньовий олігарх епохи Віктора Януковича. За сім років депутатства у фракції «Партії регіонів» з 2007 року він лічені рази з’явився у Верховній Раді. Зате у рейтингах ділових видань його незмінно називали однією з найвпливовіших осіб країни. Депутат запевняв, що живе на відсотки із зароблених колись «7-8 мільйонів доларів». Однак про його неформальні бізнес-інтереси і блискавичний успіх за президентства Януковича — земляка з Єнакієвого — ходили легенди. Коли наприкінці лютого 2014 року, після втечі Віктора Януковича, країни Заходу запровадили санкції проти соратників президента-втікача, Іванющенко потрапив до санкційних списків США, ЄС та Швейцарії як «людина з найближчого оточення Януковича». Після зміни влади в Україні на рахунках «Юри Єнакієвського», як називають Іванющенка українські ЗМІ, у Швейцарії знайшлася найбільша серед наближених до екс-президента осіб сума грошей невідомого походження, таємно виведених з України — 72 мільйони швейцарських франків. Швейцарія обіцяє повернути ці гроші Україні, якщо українські правоохоронні органи зможуть довести їх незаконне походження.

Однак 72 мільйони — ще не всі активи українського екс-депутата у Швейцарії. Виявляється, у Юрія Іванющенка у цій країні є нерухомість, яку його адвокати вже чотири роки намагаються врятувати від арешту, накладеного швейцарськими правоохоронцями. DW реконструювала подробиці, проаналізувавши документи, оприлюднені у реєстрі судових рішень Швейцарії.

Як дізналася DW від Федерального відомства юстиції, документи на нерухомість Іванющенка перебувають у розпорядженні швейцарського банку Julius Bär. Банк не зарвешив переоформлення прав власності, чекаючи рішення судівЯк дізналася DW від Федерального відомства юстиції, документи на нерухомість Іванющенка перебувають у розпорядженні швейцарського банку Julius Bär. Банк не зарвешив переоформлення прав власності, чекаючи рішення судів

Таємна нерухомість у кантоні Цюріх

30 травня 2012 року, будучи на той час народним депутатом України, Іванющенко разом з іншою особою 50 на 50 майже за 22 мільйони швейцарських франків (19,5 мільйона євро) придбав бізнес-центр у кантоні Цюріх. Встановити ім’я компаньйона Іванющенка редакції не вдалося.

Нерухомість придбавалась кіпрською компанією, 50 відсотків якої належали Іванющенку через компанію з Панами, а решта — кіпрській компанії партнера народного депутата. Навесні 2014 року, невдовзі після втечі Віктора Януковича з України, рахунки його соратника і земляка з Єнакієвого, були заморожені на виконання запроваджених Швейцарією санкцій. Бізнес-центр у Цюріху хоч і приносив прибутки від оренди, однак ні Іванющенко, ні його партнер, через санкції дивіденди отримувати не могли.

Наприкінці 2015 року компаньйони, зрештою, ніби знайшли вихід із ситуації. Екс-депутат продав партнеру свою половину у фірмі, яка контролює бізнес-центр, за номінальною вартістю 50-відсоткової частки — 50 тисяч євро. За цю скромну суму неназваний партнер, який не перебуває у жодних санкційних списках, отримував 100-відсотків власності фірми і автоматично позбувався тягаря санкцій, накладених на Іванющенка.

18 грудня 2015 року фірма звернулась до контролюючих органів Швейцарії по дозвіл переказати з рахунків підсанкційної кіпрської фірми, якій належить бізнес-центр, 6,7 мільйона франків на рахунки ще однієї офшорної фірми. Дозвіл невдовзі було наданий.

Як випливає з судових документів, бенефіціаром фірми, на рахунки якої переказали кошти, є дружина Юрія Іванющенка — Ірина. Сума переказу, за поясненнями учасників угоди, включала у себе накопичені за час дії санкцій дивіденди, повернення боргу партнера перед Іванющенком і, власне, 50 тисяч за половину фірми.

За крок від розблокування нерухомості

Юрій Іванющенко і його неназваний партнер переказали 6,7 мільйона франків на швейцарський рахунок Ірини Іванющенко і одразу звернулися до влади країни з клопотанням про зняття арешту з нерухомості вартістю у майже 22 мільйони франків.

Утім, швейцарські контролюючі органи останньої миті передумали і влітку 2016 року розпорядилися визнати переоформлення нерухомості на іншого власника недійсним, а гроші повернути назад — на рахунки кіпрської фірми Іванющенка і його партнера. У Федеральному відомстві юстиції однак відмовилися відповісти на запитання DW, чому транзакцію було дозволено, а потім скасовано.

Утім, Іванющенки не здавалися і за два роки судової тяганини щодо визнання продажу нерухомості дійсним дійшли до Федерального суду. На початку серпня цього року найвища судова інстанція Швейцарії попередньо поставила крапку у цій епопеї: майно фірми, яка контролює бізнес-центр Іванющенків, залишається заблокованим.

«Двічі заблоковані» рахунки дружини

Паралельно зі спробами розблокувати нерухомість адвокати Іванющенків вирішували ще одне завдання: розблокувати всі швейцарські рахунки, зокрема той, на які й були переказані гроші від нерухомості. Переказ коштів з рахунків підсанкційної фірми Іванющенка на рахунок його дружини спершу не викликав заперечень у контролюючих органів. Адже гроші і на рахунку дружини залишалися заблокованими: на нього було накладено «подвійний» арешт.

Вперше ці кошти заарештували за поданням швейцарської прокуратури у квітні 2014 року в рамках розслідування за підозрою Іванющенків у відмиванні грошей. Ці кошти могли бути розблоковані будь-якої миті, якщо прокуратурі у Цюріху не вдалося би у розумні терміни довести злочинне походження коштів.

Однак наприкінці грудня 2015 року Федеральне відомство юстиції Швейцарії розпорядилося накласти ще один арешт на рахунки Івнющенків — тепер вже на запит про правову допомогу від України: у Києві екс-депутата підозрюють у незаконному збагаченні.

Дружина — раптом не дружина

Фірма Ірини Іванющенко кілька років у швейцарських судах домагалася зняття арешту з рахунків. Мовляв, Іванющенки вже давно розлучені і рахунки дружини не мають нічого спільного з чоловіком, проти якого ведеться слідство в Україні та Швейцарії. Адвокати також вказували на те, що доказів незаконного походження коштів Іванющенків у швейцарського слідста немає.

Крім того, адвокати фірм Іванющенків у жовтні 2017 року подали довідки з України, згідно з якими суди зобов’язали генпрокуратуру закрити українські кримінальні справи. Утім, українські прокурори у листі до швейцарських колег запевнили, що кримінальні справи не закрито. Кілька місяців тому Федеральний суд Швейцарії відмовив Іванющенкам у розблокуванні рахунків, доки в Україні не завершиться розслідування кримінальних справ або не буде винесено судовий вирок.

Всі документи вже в Україні

У лютому цього року, швейцарські правоохоронці передали українським колегам інформацію про всі рахунки і майно Іванющенків. Швейцарія, як повідомили раніше DW у Федеральному відомстві юстиції, готова повернути Україні заблоковані активи соратника Януковича, якщо в українських судах буде доведено незаконне походження коштів.

Сам же Юрій Іванющенко, поки тривають судові баталії в Україні та Швейцарії, на даний час, вочевидь, живе з родиною у Монако. Саме у цьому князівстві на узбережжі Середземного моря, за даними реєстрів компаній Монако і Великобританії, зареєстроване місце проживання дружини екс-депутата і його сина Арсена.

По материалам:   dw.com